28.03.2013

Chamonix, Mont Blanc
Eşimin önceki tecrübelerine dayanarak bu kış kayak rotamızı Fransa Alplerine, Chamonix-Mont Blanc'a çevirdik.


Ulaşım

Yaklaşık 3 saatlik bir uçuşun ardından İsviçre'nin Cenevre şehrine indik. Cenevre havalanında zaten "alpy bus" denen minibüslerle Fransa ve İsviçre alplerindeki bir çok kayak merkezine ulaşmak mümkün. İsterseniz araçta kiralayabilirsiniz.1 saatlik yolculuk sonrasında Chamonix'e ulaştık. Yol gayet rahat ve otoban...
Odamızın manzarası
                                              KonaklamaHotel olarak tercihimizi yine eşimin önceki gidişindeki memnuniyetini göz önünde bulundurarak Hotel Les Campanules'den yana kullandık.

 Burası klasik , dağ evi atmosferinde Mont Blanc manzaralı güzel bir otel.Gerek yemekleri gerek hizmet olarak çok memnun kaldık. 
Tavsiye ederim.

Pistler


Evet burada bir gün içerisinde kaydığınız pistten bir daha kaymak neredeyse imkansız çünkü çok fazla alternatifiniz var.
Brevént
Free style kayakçılar buraya kendi imkanlarıyla ulaşıyor ve bir çok risk uyarılarına rağmen 3840mt kayarak inmeye çalışıyorlar.
Chamonix'i coğrafyası olarak yerleşim yerleri vadinin içerisinde bulunan bir yer. Yani bu demek oluyor ki bizdeki gibi dağda otel bulunmuyor. Tüm bu kayak  merkezlerine ulaşım vadi içerisindeki liflerden yapılıyor. Liftlere ise otobüsle veya trenle ulaşım kolay ama isterseniz kiralayacağınız araçla da kolaylıkla gidebilirsiniz. Park sorunu yok.
Aiguille de midi
Buarada tek sorun aracınız yok ise kar botlarınızı ve kayaklarınızı taşımanız gerekiyor elinizde şehrin içerisinde ztn herkes bu halde dolaşıyor. 

Merkezde herkesin hali böyle
Haritada  kayak noktaları yakın gibi görünse de birbirinden uzaklar. Mavi pistleri kırmızı, kırmızı pistleri siyah gibi düşünebilirsiniz. Siyahları ise extreme zorlukta!Yani acemiyken pek keyif vermez burası.Pistlerin eğlenceli noktası bir gün Fransa tarafında kayarken diğer gün İsviçre hatta İtalya gibi bölgelerde kayabilme imkanı olması.Sanırım Türkiye'de tüm kayak merkezlerini toplasak bir Chamonix'i etmez diyebiliriz. Çok büyük!
Burada önemli olan bir şey var o da hava! Bir an güneş açmışsa 2 dakika sonra ne olur bilinmez dağ havası işte! Bu yüzden otelinizden çıkmadan önce mutlaka açık olan pistleri sorgulamanız gerekir. Chamonix. com'dan da bakabilirsiniz.
Ekipman kiralamak için de çok alternatif var fiyatlar TR'ye kıyasla daha uygun.Neler Yapılır?
 • Elbette  kar sporları birinci madde.
 • Mont Blanc, Avrupa'nın en yüksek noktasıdır. Yani Avrupa'nın Everest'i  desek yeridir. 3840m ve -22 derece dondurucu soğuk deneyimini almak isterseniz kesinlikle gitmelisiniz. Nitekim deneyim tarif edilemez güzellikte.  Aiguille Du Midi diye geçen bu noktaya ulaşım teleferiklerle sağlanıyor. En üst yerde bir de kafe bulunmakta. Gidipte görmemek olmaz! Hatta sırf onun için bile gidilir. Hatta burada freestyle kayak ve boardcuların nasıl sınırları zorlayarak çılgınlık yaptıklarına tanıklık ediyorsunuz.
Mont Blanc arkamda Avrupa'nın en yüksek noktasındayım, inanılmaz soğuk!
Aiguille du Midi
  Aprés Ski keyfim...
 • Chamonix'i merkez büyük bir yer ve  gerek yemek için, gerek içmek için, alışveriş için, bir çok alternatif var. Moda tutkunları için Chanel'in kayak merkezlerindeki tek mağazası Chamonix'de bulunuyor benden söylemesi. Hatta şubat ayında indirimde var!
Aprés Ski geleneği, kayak sonrası  saat 5-6 arası içkini al - takıl tarzı. Ben çok sevdim bu keyfi! Kayak sonrası süper gidiyor.Chamonix

Yemek

Fransız mutfağından soğan çorbası ve Kaz ciğerini tavsiye ederim. 

Fransızların Meşhut Soğan çorbası
İsviçre mutrafından ise peynir fondü yemeden dönmek olmaz.

La National, geleneksel yemekler için tavsiye edilir.


7 yorum:

 1. Keyifle okudum, dondurucu soguk fikri hos gelmedi ama kayak sonrasi takılmalar aklımı çelmedi degil :)

  YanıtlaSil
 2. karla hiç aram iyi değil.. ama o Heineken keyfi çok cazip geliyor.

  YanıtlaSil
 3. alpler alpler diyerek geciriyorum içimden aynı yerlerde bulunmus olmanın aaaa bende bılıyorumundası ıle tabı ben kıyafet olarak senın kadar donanımlı degıldım cok guzel kareler:)

  YanıtlaSil
 4. keyifle okudum, manzara çok güzel. eşim de alpler motosikletle gitmemizi istiyor, o bakış açısıyla okuyunca yok yok güzel değil diyorum:)

  YanıtlaSil
 5. Nilufercim, yakin bir zamanda benzer seyler yaptigim icin daha da bir keyifle okudum, insallah bir gun biz de gider goruruz oralari, o zaman bu postuna geri donerim tavsiyeler icin : )

  YanıtlaSil
 6. keyifle okudum harikasiniz..

  seyahattutkunu.blogspot.com

  YanıtlaSil
 7. Güney Fransa'yı görmüş birisi olarak Mont Blanc'in oldukça farklı göründüğünü söylemeliyim. :))

  YanıtlaSil